در حال بارگذاری ...
پیام معاون امور هنری به بیست‌و‌هشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

جشنواره‌های نمایشی کودک و نوجوان؛ فرصتی ارزشمند برای خلق آثار تربیتی

محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در پیامی نوشت می‌توان امیدوار بود جشنواره‌های نمایشی ویژه‌ کودک و نوجوان کشور، به‌عنوان فرصتی گرانقدر و بی‌بدیل برای ارائه‌ آثاری خلاقانه و مبتنی بر طرح مضامین تربیتی خاص این قشر ویژه، از سوی صاحب‌نظران و تلاشمندان فهیم و عزیز این عرصه مورد ملاحظه قرار گیرد.

به گزارش ایران‌تئاتر به نقل از روابط عمومی بیست‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت برگزاری بیست‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در شهر تاریخی اردکان پیامی منتشر کرد.

در متن این پیام آمده است:

«امروزه می‌توان به‌یقین ادّعا نمود که اگر هر یک از انسان‌ها، ماندگاریِ آموزه‌ها و خاطرات دوران کودکی و نوجوانی خود، در پهنایِ تجربیّات شخصی و سیر شخصیت اجتماعی خویش را به‌مرور بنشینند؛ به اهمیت و تأثیر درازمدّتِ داده‌های تربیتی و اخلاقیِ ارائه‌شده از سوی خانواده و همسالان و جمع‌های سیاحتی و مذهبی یا نهادهای آموزش‌ رسمی این دوره، ایمان و باوری تازه‌تر پیدا خواهند کرد.
باوری که نگره‌های وَحیانیِ اولیای دین و آیین و همچنین آرای فرهیختگانِ هویت‌ساز این سرزمین، بر آن مُهر تایید نهاده و دستاوردهای چشمگیر علوم تربیتی معاصر هم بر آن صِحّه می‌گذارند.
پس چنانچه هنر تئاتر را فرصت و محملی گسترده و موثّر برای بازتولید هنرمندانه، داستان‌پردازانه و غیرمستقیمِ آموزه‌های اخلاقی و همچنین به اشتراک‌گذاری ظریف تجربه‌های ارزشمندِ سازنده و منطبق بر فطرت سلیم انسانی بدانیم؛ راهی به ناصواب نرفته‌ایم و خودآگاهِ تماشاگرِ کودکان و نوجوانانِ دلبند این سرزمین و همچنین ناخودآگاه تقاضا و پذیرش ماندگار آن‌ها را در عین صباوت و ظرافت، جدی‌تر از همیشه، دریافته و مورد برنامه‌ریزی و توجّه بیشتر و دقیق‌تر، قرار می‌دهیم. این درک عمیق از مفهوم و این فهم وسیع از موضوع، یقیناً و عمیقاً می‌تواند زمینه‌ای محکم و حجّتی لازم برای این نگاه راهبردی باشد که جشنواره‌های نمایشی کودک و نوجوانِ ایران اسلامی را به بنیادی‌ترین و تأثیرگذارترین رخدادِ هنری این خاک ارزش‌گرا تبدیل نماید.
به این اتّکا و اتّکال، اینجانب خواستار آنم که شناسایی دانش‌محور و تبیینِ آگاهی‌بخش مفاهیم و مؤلفه‌های این عرصه و نیز برخورداری از حس مسئولیت‌پذیری و رعایت تقوای فرهنگی در امر نگارش متون نمایشی و تولید و اجرای آثاری شایسته برای این حوزه، از سوی تمامی نویسندگان، کارگردانان و بازیگران و کارگزاران این صحنه، در منتهای شوق و دلسوزی، مورد پیگیری و اهتمامی جهادگونه قرار گیرد؛ چراکه در سایه‌سار چنین نگاه و مطالبه‌ای از سوی فعّالان ارزشمند این‌ گونه نمایشی است که می‌توان امیدوار بود جشنواره‌های نمایشی ویژه‌ کودک و نوجوان کشور، به‌عنوان فرصتی گران‌قدر و بی‌بدیل برای ارائه‌ آثاری خلاقانه و مبتنی بر طرح مضامین تربیتی خاص این قشر ویژه، از سوی صاحب‌نظران و تلاشمندان فهیم و عزیز این عرصه مورد ملاحظه قرار گیرد. دور از انتظار نیست که اهمیت و ارزشمندی مخاطبان گونه‌های نمایشی کودک و نوجوان، همگان را به احترام فعالان این حوزه به‌ویژه حاضران در صحن و ساحتِ «بیست و هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان» فرابخواند و بایدوشاید که تلاش‌های پیوندیافته برای برپایی این رویداد ملی و فرامرزی، عینیت‌بخشِ مفهومِ بلندِ زندگی و توسعه‌ همدلی‌ها و همراهی‌های آگاهی‌بخش، برای رشد اعتمادبه‌نفس فرزندان ایران اسلامی قرار گیرد؛ آن‌گونه که همگان به ارزشِ پیمودنِ مسیر خدمت به فردایِ سازندگان این خاک گرامی، بیش‌ازپیش سربلند و امیدوار بمانند.»

بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار «تئاتر، تمرین ناب زندگی» و باهدف تقویت همدلی و همراهی، رشد آگاهی و اعتمادبه‌نفس فرزندان ایران‌زمین از طریق نمایش، به دبیری امیر مشهدی عباس، اسفند سال ۱۴۰۲ در شهر تاریخی اردکان یزد برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

در آستانه برگزاری رویداد در شهر اردکان

پیام دبیر بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان منتشر شد
در آستانه برگزاری رویداد در شهر اردکان

پیام دبیر بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان منتشر شد

امیر مشهدی‌عباس، دبیر بیست‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، با انتشار پیامی، تاکید کرد هنرمندان در این رویداد گردهم می‌آیند تا با رنگ و نور، کلام، حرکت و تصویر و تصور، جلوه‌ای از فردا را با امید و به زیبایی بسازند.

|

مراسم بدرقه هنرمندان یونانی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

نیکولاس تومبروس: در برابر هنرمندان ایرانی کوچک هستیم
مراسم بدرقه هنرمندان یونانی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

نیکولاس تومبروس: در برابر هنرمندان ایرانی کوچک هستیم

نیکولاس تومبروس، کارگردان یونانی حاضر در بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، اعلام کرد هیچگاه تماشاگران و مردم یزد و اردکان را فراموش نخواهد کرد و خودش را دربرابر هنرمندان ایرانی کوچک می‌بیند.

|

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با یاد کودکان غزه آغاز می‌شود

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با یاد کودکان غزه آغاز می‌شود

مراسم افتتاحیه بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور شخصیت‌های آشنای کودک و نوجوان و به یاد کودکان مظلوم غزه امروز ۳۰ بهمن‌ در اردکان همراه با جشن شادپیمایی عروسک‌ها برگزار می‌شود.

|

حمید گلی مطرح کرد

فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم
حمید گلی مطرح کرد

فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم

حمید گلی عضو شورای انتخاب بخش تئاتر نوجوان بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان می‌گوید یکی از فاکتورهای مهم در ارتباط با تولید اثر برای کودکان این است که فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم و به آن‌ها نزدیک‌تر شویم تا اثری که تولید می‌شود ...

|

در گفت‌وگو با معاون امور هنری مطرح شد

تلاش برای تولید آثار فاخر در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی و هنر «تحول هنر»
در گفت‌وگو با معاون امور هنری مطرح شد

تلاش برای تولید آثار فاخر در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی و هنر «تحول هنر»

محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید حقیقتاً تلاش‌مان این است برای سال بعد بتوانیم چند کار فاخر و آبرومند را تولید کنیم تا برای تاریخ هنر این مملکت بماند.

|

گفت‌وگو با مینینا آلنا در حاشیه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

مشتاق افزایش همکاری هنرمندان ایرانی و روسی هستیم
گفت‌وگو با مینینا آلنا در حاشیه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان

مشتاق افزایش همکاری هنرمندان ایرانی و روسی هستیم

مینینا آلنا، هنرمند و پژوهشگر تئاتر از روسیه که در بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان حضور پیدا کرده است، خواستار تعامل بیشتر و افزایش همکاری‌ هنرمندان دو کشور شد.

|

نظرات کاربران