در حال بارگذاری ...

دعوت به تولید نمایش با پویش «تئاتر کنج خونه»

موسسه تئاتر سایه در روزهای پس از کرونا با ایجاد پویش «تئاتر کنج خونه» والدین و کودکان را به تولید تئاترهای عروسکی کوچک خانگی دعوت کرد

به گزارش ایران تئاتر در میان سکوت و خلوتی شهر، در میان تمام این نگرانی‌ها و فشارها که بر مردم کشور ذره‌دذره جا باز کرد، در همان روزهای ابتدای این بحران و شیوع بیماری کرونا، موسسه تئاتر سایه که فعالیت اصلی آن در حوزه‌ی تئاتر کودک و همچنین نمایش عروسکی‌ست بر این شد تا با ایجاد یک حرکت فرهنگی والدین و همچنین کودکان عزیز آن‌ها را به یک سرگرمی رهنمون سازد که نامش «تئاتر کنج خونه» بود.
امیر عباسیان یکی از اعضای اصلی موسسه تئاتر سایه ماجرا را این‌طور توضیح می‌دهد که: «با آغاز همه‌گیری بیماری و لغو شدن کلیه‌ی تمرین‌ها، نمایش‌ها، تعطیلی اجباری کلیه‌ی مدارس، مهدکودک‌ها و خانه‌های بازی، چه اهالی نمایش و چه خانواده‌ها به ناگهان با حجم فزاینده‌ای از سوال روبرو شدند که حالا چطور می‌شود زمان را گذراند؟
با خانواده‌ها و مربیان زیادی صحبت کردیم و شرایط آن‌ها را جویا شدیم. خیلی‌ها نمی‌دانستند چه کار می‌توانند بکنند. فیلم، کتاب، خواب و بازی یک‌وقت‌هایی جوابگو نبود و والدین علاوه بر نگرانی‌های خود، با بی‌قراری مستمر فرزندانشان نیز روبرو شده بودند. پس دست به کار کوچکی شدیم به امید این که بتوانیم باری از روی دوش خانواده‌ها برداریم.»

گروه تئاتر سایه، به سرپرستی رامین کهن و همراهی اعضای آن، از هفته‌ی دوم اسفند به امید سرگرمی کودکان و همچنین ترغیب آن‌ها به «نمایش» به عنوان یک «سرگرمی»، کلید شروع «تئاتر کنج خونه» را زد. در این پروژه نمایشگران عروسکی نه به عنوان اجراگر، بلکه بیش‌تر به عنوان «تسهیل‌گر» برای به راه‌انداختن یک یا چند نمایش متفاوت دست به کار شدند. آن‌ها در صفحه‌ی اینستاگرام خود علاوه بر توضیح شفاهی پروژه، ویدیوهایی نیز با محتوای آموزش ساخت عروسک‌های نمایشی با ابزار دم‌دستی‌ گذاشته‌اند. وسایلی که معمولا در کلیه‌ی خانه‌ها یافت می‌شود و طیف وسیعی از ابزاری‌های دورریختنی یا کاغذ و مقوای رنگی را در برگرفته.
بر اساس تعریف این پروژه، گروه تئاتر سایه تنها راه و روش ساخت این عروسک‌ها و همچنین داستانک مختصری از شخصیت و چگونگی این عروسک‌ها به مخاطبین خودش ارائه می‌دهد و بعد باقی پروژه را به عهده‌ی خود خانواده‌ها و کودکان علاقه‌مند به حوزه‌ی نمایش می‌گذارد. به این ترتیب که آن‌ها می‌توانند با ساخت این عروسک‌ها و شنیدن داستانک‌هایشان، بنا به حوصله و میزان علاقه‌شان، خود دست به کار تولید یک یا چند نمایش شوند.
بر اساس تعریف پروژه‌ی «تئاتر کنج خانه»، این‌بار جای تماشاگر و نمایشگر این‌بار عوض می‌شود و آن‌چه به انجام آن امید دارد، تماشای ذهنیت خالص و ناب کودکان است. پروژه‌ی تئاتر کنج خانه محدود به ساخت عروسک نیست و در ادامه‌ی فرایند خود قرار است که ویدیوهایی نیز در خصوص ساخت موسیقی، آوازخوانی، نمایش سایه و …. به خانواده‌ی علاقمند به نمایش آموزش دهد تا همه بتوانند با ساده‌ترین امکانات خود، دست به تولید یک نمایش حرفه‌ای بزنند.
همچنین سایت و مجله ی فرهنگی artsoftheworkingclass در مقاله ای تحت عنوان " هنرمندان در قرنطینه مجموعه داستانهای خلاقیت در انزوا " پروژه ی تئاتر کنج خونه ی موسسه  تئاتر سایه را بررسی کرد.
به دعوت از انجمن راه صفحه ی «قایم باشک» که یک سازمان مردم‌نهاد است و به منظور آگاهی رسانی در جهت پیشگیری از کودک‌آزاری جنسی تشکیل شده، در سیزدهم فروردین ۹۹، گروه تئاتر سایه با حضور چندتن از اعضای خود: رامین کهن، پرستو آریاکیا، نسرین خرمی و امیر عباسیان با هدف معرفی دوباره‌ی پروژه به جمع بیشتری از مخاطبین و همچنین سرگرم کردن خانواده‌هایی که در خانه مانده‌اند، ۶۰ دقیقه‌ی خوش و مفرحی را برای همه رقم زدند که با استقبال خوبی نیز روبرو شد.
تاکنون هنرمندانی از جمله مرضیه سرمشقی، طناز جلوسی، متین گودرزی، الهام ایروانی، گلنوش طاهری، پرستو آریاکیا، نرگس مقیمی، سحر یوسف زاده T ملیکا عزیزی نژاد و رامین کحال زاده با ساخت کلیپ های آموزشی در این پروژه در پویش خودجوش "تئاتر کنج خونه " کمپانی تئاتر سایه شرکت کرده اند.

پروژه‌ی تئاتر کنج خونه در روزهای بحران تشکیل شده و امید دارد که این حرکت به تبادلی فراگیر میان تماشاگر و نمایشگر مبدل شود.
لینک صفحه ی کمپانی تئاتر سایه و پروژه ی تئاتر کنج خونه در اینستاگرام:
https://www.instagram.com/tv/B9cRR42oXJH/?igshid=tu630kpgqzgv

لینک مقاله: http://artsoftheworkingclass.org/text/unedited-artists-in-quarantine
 
مطالب مرتبط

قادر آشنا:

بسته حمایتی وزارت ارشاد برای هنرمندان به زودی اعلام می شود
از گروه های تئاتری متضرر حمایت خواهیم کرد
قادر آشنا:

بسته حمایتی وزارت ارشاد برای هنرمندان به زودی اعلام می شود
از گروه های تئاتری متضرر حمایت خواهیم کرد

مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد: بسته کامل حمایتی متضرران کرونا را به زودی وزارت خانه اعلام می کند علت تأخیرش هم طولانی بودن پروسه های اداری است، در زمینه حمایت از سالن های خصوصی هم برنامه هایی از جمله کمک مالی بلاعوض داریم.

|

پاسخ مدیرکل هنرهای نمایشی به گلایه در حوزه تئاتر

کمک هزینه اجراهای نمایشی پرداخت نشود، برخورد می‌کنیم
پاسخ مدیرکل هنرهای نمایشی به گلایه در حوزه تئاتر

کمک هزینه اجراهای نمایشی پرداخت نشود، برخورد می‌کنیم

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیگیری گروه فرهنگی ایرنا درباره گلایه کارگردان نمایش «افسانه پری دریایی» نسبت به عدم پرداخت کمک هزینه ۵۰ درصدی طبق وعده اداره کل هنرهای نمایشی همزمان با آغاز اجرای این گروه نمایشی، گفت: مساله عدم پرداخت غیرممکن است؛ اگر ...

|

علی روان بُد در گفت وگو با ایران تئاترعنوان کرد:

نمایش‌هایی متناسب با شرایط کنونی طراحی و تولید کنیم
علی روان بُد در گفت وگو با ایران تئاترعنوان کرد:

نمایش‌هایی متناسب با شرایط کنونی طراحی و تولید کنیم

ایران تئاتر: علی روان بُد گفت؛ زندگی همه ما با وجود بیماری کرونا دستخوش تغییراتی شد و تاثیرات این بحران بر هیچ قوم و قشری پوشیده نیست، اما امروز ما نیازمند شیوه و اندیشه زیستی نوینی هستیم. مسلما اکنون نمی توان به سبک و سیاق گذشته با مسائل روبرو شد و باید در هر زمینه ای تحول و ...

|

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در نشست هم اندیشی با مدیران تماشاخانه ها:

ستاد ملی مقابله با کرونا باید سهم فرهنگ و هنر را مشخص کند
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در نشست هم اندیشی با مدیران تماشاخانه ها:

ستاد ملی مقابله با کرونا باید سهم فرهنگ و هنر را مشخص کند

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا می بایست نقش و سهم فرهنگ و هنر مشخص شود و اگر در صحن مجلس هم تصویب شود، یک روزه امید برای حل مشکلات هنرمندان در حین و بعد از کرونا خواهد بود.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی:

محدودیت‌های کرونایی نباید باعث سردرگمی شود
مدیرکل هنرهای نمایشی:

محدودیت‌های کرونایی نباید باعث سردرگمی شود

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: شرایط ابلاغ محدودیت های فرهنگی هنری در سراسر کشور می بایست طوری هماهنگ باشد که هنرمندان دچار سردرگمی نشوند بهرحال این وضعیت فقط برای تئاتر نیست همه مراکز فرهنگی هنری کشور را شامل می شود.

|

نظرات کاربران