در حال بارگذاری ...
 • دعوت به تولید نمایش با پویش «تئاتر کنج خونه»

  موسسه تئاتر سایه در روزهای پس از کرونا با ایجاد پویش «تئاتر کنج خونه» والدین و کودکان را به تولید تئاترهای عروسکی کوچک خانگی دعوت کرد

  به گزارش ایران تئاتر در میان سکوت و خلوتی شهر، در میان تمام این نگرانی‌ها و فشارها که بر مردم کشور ذره‌دذره جا باز کرد، در همان روزهای ابتدای این بحران و شیوع بیماری کرونا، موسسه تئاتر سایه که فعالیت اصلی آن در حوزه‌ی تئاتر کودک و همچنین نمایش عروسکی‌ست بر این شد تا با ایجاد یک حرکت فرهنگی والدین و همچنین کودکان عزیز آن‌ها را به یک سرگرمی رهنمون سازد که نامش «تئاتر کنج خونه» بود.
  امیر عباسیان یکی از اعضای اصلی موسسه تئاتر سایه ماجرا را این‌طور توضیح می‌دهد که: «با آغاز همه‌گیری بیماری و لغو شدن کلیه‌ی تمرین‌ها، نمایش‌ها، تعطیلی اجباری کلیه‌ی مدارس، مهدکودک‌ها و خانه‌های بازی، چه اهالی نمایش و چه خانواده‌ها به ناگهان با حجم فزاینده‌ای از سوال روبرو شدند که حالا چطور می‌شود زمان را گذراند؟
  با خانواده‌ها و مربیان زیادی صحبت کردیم و شرایط آن‌ها را جویا شدیم. خیلی‌ها نمی‌دانستند چه کار می‌توانند بکنند. فیلم، کتاب، خواب و بازی یک‌وقت‌هایی جوابگو نبود و والدین علاوه بر نگرانی‌های خود، با بی‌قراری مستمر فرزندانشان نیز روبرو شده بودند. پس دست به کار کوچکی شدیم به امید این که بتوانیم باری از روی دوش خانواده‌ها برداریم.»

  گروه تئاتر سایه، به سرپرستی رامین کهن و همراهی اعضای آن، از هفته‌ی دوم اسفند به امید سرگرمی کودکان و همچنین ترغیب آن‌ها به «نمایش» به عنوان یک «سرگرمی»، کلید شروع «تئاتر کنج خونه» را زد. در این پروژه نمایشگران عروسکی نه به عنوان اجراگر، بلکه بیش‌تر به عنوان «تسهیل‌گر» برای به راه‌انداختن یک یا چند نمایش متفاوت دست به کار شدند. آن‌ها در صفحه‌ی اینستاگرام خود علاوه بر توضیح شفاهی پروژه، ویدیوهایی نیز با محتوای آموزش ساخت عروسک‌های نمایشی با ابزار دم‌دستی‌ گذاشته‌اند. وسایلی که معمولا در کلیه‌ی خانه‌ها یافت می‌شود و طیف وسیعی از ابزاری‌های دورریختنی یا کاغذ و مقوای رنگی را در برگرفته.
  بر اساس تعریف این پروژه، گروه تئاتر سایه تنها راه و روش ساخت این عروسک‌ها و همچنین داستانک مختصری از شخصیت و چگونگی این عروسک‌ها به مخاطبین خودش ارائه می‌دهد و بعد باقی پروژه را به عهده‌ی خود خانواده‌ها و کودکان علاقه‌مند به حوزه‌ی نمایش می‌گذارد. به این ترتیب که آن‌ها می‌توانند با ساخت این عروسک‌ها و شنیدن داستانک‌هایشان، بنا به حوصله و میزان علاقه‌شان، خود دست به کار تولید یک یا چند نمایش شوند.
  بر اساس تعریف پروژه‌ی «تئاتر کنج خانه»، این‌بار جای تماشاگر و نمایشگر این‌بار عوض می‌شود و آن‌چه به انجام آن امید دارد، تماشای ذهنیت خالص و ناب کودکان است. پروژه‌ی تئاتر کنج خانه محدود به ساخت عروسک نیست و در ادامه‌ی فرایند خود قرار است که ویدیوهایی نیز در خصوص ساخت موسیقی، آوازخوانی، نمایش سایه و …. به خانواده‌ی علاقمند به نمایش آموزش دهد تا همه بتوانند با ساده‌ترین امکانات خود، دست به تولید یک نمایش حرفه‌ای بزنند.
  همچنین سایت و مجله ی فرهنگی artsoftheworkingclass در مقاله ای تحت عنوان " هنرمندان در قرنطینه مجموعه داستانهای خلاقیت در انزوا " پروژه ی تئاتر کنج خونه ی موسسه  تئاتر سایه را بررسی کرد.
  به دعوت از انجمن راه صفحه ی «قایم باشک» که یک سازمان مردم‌نهاد است و به منظور آگاهی رسانی در جهت پیشگیری از کودک‌آزاری جنسی تشکیل شده، در سیزدهم فروردین ۹۹، گروه تئاتر سایه با حضور چندتن از اعضای خود: رامین کهن، پرستو آریاکیا، نسرین خرمی و امیر عباسیان با هدف معرفی دوباره‌ی پروژه به جمع بیشتری از مخاطبین و همچنین سرگرم کردن خانواده‌هایی که در خانه مانده‌اند، ۶۰ دقیقه‌ی خوش و مفرحی را برای همه رقم زدند که با استقبال خوبی نیز روبرو شد.
  تاکنون هنرمندانی از جمله مرضیه سرمشقی، طناز جلوسی، متین گودرزی، الهام ایروانی، گلنوش طاهری، پرستو آریاکیا، نرگس مقیمی، سحر یوسف زاده T ملیکا عزیزی نژاد و رامین کحال زاده با ساخت کلیپ های آموزشی در این پروژه در پویش خودجوش "تئاتر کنج خونه " کمپانی تئاتر سایه شرکت کرده اند.

  پروژه‌ی تئاتر کنج خونه در روزهای بحران تشکیل شده و امید دارد که این حرکت به تبادلی فراگیر میان تماشاگر و نمایشگر مبدل شود.
  لینک صفحه ی کمپانی تئاتر سایه و پروژه ی تئاتر کنج خونه در اینستاگرام:
  https://www.instagram.com/tv/B9cRR42oXJH/?igshid=tu630kpgqzgv

  لینک مقاله: http://artsoftheworkingclass.org/text/unedited-artists-in-quarantine
   
  مطالب مرتبط

  درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها

اطلاعیه شماره ۳ اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد
  درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها

  اطلاعیه شماره ۳ اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد

  اداره‌کل هنرهای نمایشی سومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا این بار با تمرکز بر تئاتر استان‌ها منتشر کرد.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی:

سهم هنرهای نمایشی از خسارت ایام کرونایی به زودی مشخص می‌شود
  مدیرکل هنرهای نمایشی:

  سهم هنرهای نمایشی از خسارت ایام کرونایی به زودی مشخص می‌شود

  قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: این روزها در حال پیگیری تعیین خسارت هنرهای نمایشی از بخش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا به زودی به نتیجه برسد. هنوز سهم وزارتخانه از سایر بخش‌ها تفکیک نشده است.

  |

  تحقیقی نا امیدکننده از بازگشایی سالن‌های هنری در انگلستان

نوزده درصد مردم به اجراهای زنده می‌روند
  تحقیقی نا امیدکننده از بازگشایی سالن‌های هنری در انگلستان

  نوزده درصد مردم به اجراهای زنده می‌روند

  ورایتی در گزارشی جدیدی از یک همه پرسی از تماشاگران رویدادهای هنری و نمایش در انگلستان نوشت که تنها 19درصد از مردم پس از بازگشایی سالن‌ها برای تماشای اجراهای زنده به سالن‌ها خواهند رفت.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی خبرداد:

احتمال شروع اجراهای خیابانی در استان‌های سفید و تهران
  مدیرکل هنرهای نمایشی خبرداد:

  احتمال شروع اجراهای خیابانی در استان‌های سفید و تهران

  قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه بی‌صبرانه منتظر تصمیمات وزارت بهداشت درباره تئاتر هستیم، احتمال داد در صورتی که جشنواره‌های تئاتری برگزار نشوند، بتوان بودجه‌ آن را برای حمایت از فعالیت‌های نمایشی اختصاص داد.

  |

  نظرات کاربران