در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رقابت برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی در ضیافت فجر39

در هفته‌ای که گذشت تعداد بیشتری از شهرستان‌ها سالن‌های تئاتر خودر را به روی مخاطبان گشودند و جشنواره‌های اختصاصی‌شان را در آستانه آغاز جشنواره فجر به پایان رساندند. هنرمندان راه‌یافته به فجر نیز آماده حضور در این رویداد بزرگ هنری شدند تا بتوانند توانایی‌های خود را به بوته محک بسپارند.

در هفته گذشته، رونمایی سردیس هنرمند  پیشکسوت لارستان، تمدید مهلت ارسال اثر به جشنواره تئاتر مجازی ایلام، انتشار فراخوان جشنواره استندآپ کمدی ازنا، برگزاری اولین جشنواره شاهنامه‌خوانی تکاب، انتشار فراخوان جشنواره استانی پانتومیم «صدای بدن» الیگودرز، تلاش برای توسعه فضاهای فرهنگی هنری اولویت شهرداری بهبهان، تجلیل از برگزیدگان بهبهانی جشنواره تئاتر خوزستان، قدردانی امام جمعه بیله سوار از مدیرکل ارشاد اردبیل، از سرگیری اجراهای تئاتری در استان اردبیل، فراخوان جشنواره نمایشنامه نویسی بادکنک طلایی اصفهان، تقدیر از عوامل نمایش روی قبرم بنویسید سرباز در قرچک، اختصاص ۱۵ میلیارد ریال برای تجهیز سالن‌های تئاتر خراسان شمالی بخشی از اخبار مهم استانی را به خود اختصاص دادند. بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. پیشنهاد می‌کنیم مشروح اخبار را روزانه در درگاه‌های استانی بخوانید. .

 

رونمایی سردیس هنرمند  پیشکسوت لارستان

معاونت فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس که سرپرستی فرهنگ و ارشاد لارستان را نیز برعهده دارد، آیین رونمایی از سردیس استاد فضل الله جمالی پیشکسوت عرصه تئاتر و فرهیخته حوزه فرهنگ و هنر لارستان را در ایام الله فجر انقلاب اسلامی برگزار کرد. بزرگان حوزه فرهنگ و هنر لارستان شناسایی شده اند و در جهت تکریم این عزیزان آیین تبریک در سالروز تولد تعدادی از پیشکسوتان نیز با اهداء لوح و هدایای فرهنگی، انجام شده است و بنا  است تا این ارزش گذاری ادامه یابد . شناسایی هنرمندان و معرفی کردن آثار آنها از دیگر برنامه های در سال جدید است که آغاز این فعالیت در سال جاری کلید خورده است.

 

تمدید مهلت ارسال اثر به جشنواره تئاتر مجازی ایلام

بر اساس تصمیم شورای سیاست گذاری برگزاری جشنواره و با حمایت مالی انجمن هنرهای نمایشی استان بخش ویژه‌ به دو بخش اصلی جشنواره اضافه شد و مهلت ارسال اثر به جشنواره تئاتر مجازی استان ایلام تا سی بهمن تمدید شد .در بخش ویژه، قرار است ۴ اثر کوتاه صحنه‌ای به دعوت دبیر جشنواره به صورت مهمان حضور داشته باشند با توجه به شرایط کرونا و با موافقت اداره کل هنرهای نمایشی کشور، جشنواره تئاتر مجازی در دو بخش صحنه‌ای و خارج از صحنه برگزار خواهد شد. مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره ۳۰ بهمن ماه است و  آثار نمایشی در فضای مجازی و در پلتفرم‌ آپارات منتشر می‌شود. محمدیان شمالی تصریح کرد: در این جشنواره نمایش های تک نفره، دانشجویی و گونه های نوین و ابتکاری هم پذیرفته می شود و  اختتامیه و معرفی آثار برتر این جشنواره نیز از طریق صفحه اینستاگرام "ایلام هنری" به صورت زنده برگزار می‌شود.

 

انتشار فراخوان جشنواره استندآپ کمدی ازنا

از سوی  انجمن هنرهای نمایشی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ازنا وهمکاری کانون بسیج هنرمندان به مناسبت ایام دهه فجر فراخوان جشنواره مجازی استندآپ کمدی شهرستان ازنا منتشر شد. اهداف جشنواره ترویج فرهنگ رعایت فاصله، اجتماعی، تاثیرات قرنطینه بر روابط اجتماعی، امید بخشی در جامعه، ایجاد شور و نشاط و تزریق امید به جامعه در شرایط حساس بحران کرونا است.

 

برگزاری اولین جشنواره شاهنامه‌خوانی تکاب

به همت انجمن هنرهای نمایشی شهرستان تکاب و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان اولین جشنواره شاهنامه‌خوانی برگزار می‌شود. با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری شهرستان  تکاب به منظور ترویج و توسعه‌ شاهنامه خوانی، اولین جشنواره شاهنامه خوانی در شهرستان تکاب برگزار می‌شود. شکل های اجرا : شاهنامه خوانی با تکیه برشیوه های کهن و آئینی، شاهنامه خوانی درگویش های مختلف ایرانی، شاهنامه خوانی بارویکردهای جامعه ی امروزی، محورهای اصلی جشنواره : شاهنامه و تربیت/شاهنامه وخودورزی، شاهنامه و خانواده/شاهنامه و اخلاق پهلوانی و جوانمردی، شاهنامه و وطن دوستی.

 

انتشار فراخوان جشنواره استانی پانتومیم «صدای بدن» الیگودرز

به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی الیگودرز فراخوان جشنواره استانی پانتومیم «صدای بدن» منتشر شد. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی الیگودرز با همکاری مجتمع فرهنگی هنری سیمرغ ، انجمن هنـرهای نمایشی و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و معاونت هنـری و سینمایی اداره کل نخستین جشنواره استانی پانتومیم (صدای بدن) را برگزار می‌کند.  اهداف جشنواره عبارتند از: ایجاد امکان برای ادامه ی فعالیت های عملی هنرمندان تئاتر و بروز توانایی های بالقوه،  بسترسازی زمینه‌های بروز استعدادهای خاص و خلاق در مواجهه با اتفاق،   ایجاد انگیزه و تشویق هنرمندان تئاتر به ویژه پانتومیم، کشف و تقویت هرچه بیشتر ارتباط بین هنرمندان هم استانی

 

تلاش برای توسعه فضاهای فرهنگی هنری اولویت شهرداری بهبهان

در دیدار هنرمندان تئاتر و جمعی از هنرمندان بهبهانی و شهردار بهبهان توافق برای گسترش فضاهای فرهنگی هنری و نمایشی در شهرستان بهبهان صورت گرفت. در این دیدار که به منظور توجه بیشتر به دغدغه های هنرمندان حوزه های مختلف هنری و هنرمندان تئاتر و مشارکت و پیشنهادات در مسائل شهر بهبهان انجام گرفت، جمعی از هنرمندان تئاتر به بیان پیشینه انجمن هنرهای نمایشی بعد از انقلاب تا سال های اخیر پرداختند و در ادامه به بیان پیشنهادات و نقطه نظراتی در خصوص گسترش فضاهای نمایشی روباز، حمایت از تئاتر خیابانی، تجهیز تالارهای نمایشی شهرستان، تلاش برای حمایت از آموزشگاه های نمایشی شهرستان و حمایت جدی برای برگزاری جشنواره نمایش های آیینی سنتی نرگس ارغون شهرستان بهبهان توسط شهرداری بهبهان پرداختند. علیرضا بهادری شهردار بهبهان در این نشست گفت: گسترش فضاهای نمایشی و راه اندازی مراکز هنری در سطح بوستان های بهبهان و حمایت از هنرمندان در زمینه های مختلف با حمایت شورای محترم اسلامی شهر از اولویت های این نشست خواهد بود.

 

تجلیل از برگزیدگان بهبهانی جشنواره تئاتر خوزستان

از هنرمندان بهبهانی برگزیده سی و دومین جشنواره تئاتر بهبهان توسط شهردار بهبهان تجلیل و تقدیر شد. هنرمندان تئاتر بهبهان که در سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان توانسته بودند رتبه های برگزیده جشنواره را کسب نمایند توسط علیرضا بهادری شهردار بهبهان و با حضور هنرمندان مختلف هنری با اهداء لوح و هدایا تجلیل و تقدیر شدند. در این مراسم از حسین تجلی آهنگساز نمایش «میرزا شوقی شاعر آب» به خاطر کسب رتبه برگزیده آهنگسازی تئاتر، اشکان لدنی کارگردان نمایش «خواب هایی که باید دید» به خاطر کسب رتبه برگزیده کارگردانی تئاتر، یاسین پارسامنش بازیگر و کارگردان نمایش «خواب هایی که باید دید» به خاطر کسب رتبه برگزیده کارگردانی و کسب رتبه بازیگری مرد برگزیده برای نمایش های «میرزا شوقی شاعر آب» و «خواب هایی که باید دید» و اورانوس شرافت بازیگر نمایش «این سه زن» به خاطر کسب رتبه بازیگر زن برگزیده سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان توسط علیرضا بهادری شهردار بهبهان با اهداء لوح تقدیر و هدایایی تجلیل و تقدیر شد.

 

قدردانی امام جمعه بیله سوار از مدیرکل ارشاد اردبیل

به بهانه میزبانی جشنواره تئاتر منطقه مغان، حجت الاسلام عزیزی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه شهرستان بیله سوار از مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل برای میزبانی جشنواره تئاتر منطقه مغان قدردانی کرد. حجت الاسلام جابر عزیزی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه شهرستان بیله سوار از عبدالله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل برای میزبانی جشنواره تئاتر منطقه مغان قدردانی کرد. امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان مرزی بیله سوار در بخشی از خطبه های نمازجمعه امروز (سوم بهمن 99) مراتب قدردانی خود و قاطبه هنرمندان و هنردوستان این خطه را از مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اعلام کرده و از او برای اعطای میزبانی بیستمین دوره جشنواره تئاتر منطقه مغان بعد از 19 سال تقدیر به عمل آورده و اظهار امیدواری کردند که این منطقه مرزی از برکات این رخداد فرهنگی در راستای رشد فرهنگ تئاتر و مدنیت اجتماعی  بهره مند گردد.  مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل در جریان نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان بیله سوار که روز بیست و سوم دی ماه در بیله سوار برگزار شد، شهر بیله سوار را به عنوان میزبان بیستمین دوره جشنواره تئاتر منطقه ای مغان معرفی و اعلام کرد. این جشنواره با حضور گروه های نمایشی شهرستان های بیله سوار، گرمی و پارس آباد برگزار می شود.

 

از سرگیری اجراهای تئاتری در استان اردبیل

پس از یک سال تعطلیلی سالن های نمایش و با نمایش«ایچیمده بیر آراز آددیملاییر»، اجراهای تئاتری در اردبیل از سر گرفته می‌شود. با توجه به شیوع ویروس کرونا از اسفند سال گذشته هیچ اجرایی برای مخاطبان در استان اردبیل به روی صحنه نرفته بود و حتی جشنواره تئاتر استانی نیز امسال بدون حضور تماشاگران و با اکران نمایش‌ها به صورت فیلم‌های از پیش ضبط شده، برگزار شد. امکان اجرای تئاتر در سالن اصلی مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل و سایر مجتمع‌های فرهنگی و هنری شهرستانی اما با ۳۰ درصد ظرفیت سالن‌ها با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی فراهم شده است و گروه‌ها نمایشی از این پس می‌توانند با رعایت مسائل بهداشتی اثرهای خود را به روی صحنه ببرند.اجراها با توجه به شرایط فعالیت‌ها از سوی ستاد مقابله با کرونا در نقاط با وضعیت زرد و آبی پیش‌بینی شده است؛ بر این اساس تدارکات لازم نیز در نظر گرفته شده و البته فعالیت در مکان‌های اعلام شده، مقدور است اما در صورت تغییر وضعیت، تابع ضوابط اعلامی خواهد بود.

 

فراخوان جشنواره نمایشنامه نویسی بادکنک طلایی اصفهان

از سوی دبیرخانه سومین جشنواره نمایشنامه نویسی کودک و نوجوان بادکنک طلایی فراخوان برگزاری این رویداد با حمایت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان منتشر شد. سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با توجه به اهمیت و ضرورت وجود نمایش برای کودک و نوجوان  فراخوان سومین دوره‌ از جشنواره نمایشنامه نویسی بادکنک طلایی را منتشر کرد.  موضوعات آزاد شامل: کلیه مفاهیم و موضوعات براساس آموزه های  فرهنگی، اجتماعی، دینی و تربیتی که می‌تواند موجب رشد و تعالی کودکان و نوجوانان شود، شهروندی شامل: کلیه نمایشنامه هایی که به مضامین و موضوعات شهروندی ذیل بپردازد :حمل و نقل عمومی و پاک، پسماند و بازیاف، کاهش مصرف پلاستیک، کاهش تولید پسماند، فضای سبز و محیط زیست،  احساس تعلق به فضای سبز شهری  حفظ و نگهداری فضای سبز)آتش نشانی، حوادث و ایمنی)،  خطرات آتش سوزی چهار شنبه سوری و روز طبیعت،  فرایند امداد خواهی و امداد رسانی اورژانس

 

تقدیر از عوامل نمایش روی قبرم بنویسید سرباز در قرچک

مراسم تقدیر و تشکر از عوامل اجرایی نمایش خیابانی "روی قبرم بنویسید سرباز" با حضور محمود برزگر رییس اداره فرهنگ وارشاداسلامی، اصغر یوسفی معاون فرهنگی ورزشی، علیرضا ترامشلو رییس انجمن هنرهای نمایشی شهرستان قرچک برگزار شد. است این نمایش به عنوان نماینده استان تهران در جشنواره ملی تئاتر "سردار آسمانی" در بخ ش خیابانی  استان کرمان، با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرچک، شهرداری و شورای اسلامی شهر قرچک و انجمن هنرهای نمایشی تهران و قرچک حضور داشته است.

 

اختصاص ۱۵ میلیارد ریال برای تجهیز سالن‌های تئاتر خراسان شمالی

استاندار خراسان شمالی از اختصاص ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز سالن های تئاتر استان خبرداد و عرصه فرهنگ و هنر را بهترین الگو برای به تصویر کشیدن و ثبت کردن هنر در تاریخ بشریت برشمرد و از جشنواره ملی تئاتر آیات به عنوان دریچه برای معرفی ارزش های ناب اسلامی نام برد. به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خراسان شمالی؛  دکتر «محمد علی شجاعی» با بیان این که هنر تئاتر می تواند با به نمایش گذاشتن برداشت خود از ارزش های دینی اسلام ناب را به جهانیان معرفی کند، از جشنواره تئاتر آیات  که مبنای آن مسائل اعتقادی، دینی و ارزشی است به عنوان یکی از نداشته ها در حوزه هنر این خطه یاد و اظهار امیدواری کرد: مسیری که این جشنواره طی می کند بیان کننده ارزش های ناب اسلام  باشد و  اصالت داشته باشد زیرا در این صورت که ماندگار است.
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره

در هفته‌ای که گذشت در تئاتر استان‌ها شاهد پرداخت به اقدامات بنیادی بودیم. انتشار کتاب و افتتاح و مرمت سالن‌های نمایش اقداماتی است که می‌تواند گام موثری در رشد و اعتلای تئاتر باشد و در روزهای پسا جشنواره با انرژِی و نگیزه بالا در استان‌ها در حال انجام است.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

یک هفته پرتحرک برای تئاتر مازندران
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

یک هفته پرتحرک برای تئاتر مازندران

در هفته گذشته نشست هم افزایی با گروهای نمایشی استان‌ها با حضور قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی کشور به همراه حسن رونده مدیر امور هماهنگی استان های اداره کل هنرهای نمایشی در استان مازندران برگزار شد .

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری آخرین جشنواره‌های استانی در سالی که گذشت
درخواست روسای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌ها برای تعیین حریم تئاترشهر
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری آخرین جشنواره‌های استانی در سالی که گذشت
درخواست روسای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌ها برای تعیین حریم تئاترشهر

در هفته‌ای که گذشت و مقارن بود با روزهای پایانی سال، استان‌ها جشنواره‌های باقیمانده سال 1399 را نیز برگزار کردند. سالی که گذشت برای همه اهالی تئاتر سال سختی بود و شاید برای هنرمندان شهرستانی که همواره از امکانات کم‌تری برخوردار هستند سخت‌تر . ولی هنرمندان از پای ننشستند و تا ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیاتی نو در تئاتر استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیاتی نو در تئاتر استان‌ها

ایران تئاتر_میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با درخشش بسیاری از هنرمندان شهرستانی به کار خود پایان داد. برگزاری حضوری این جشنواره و مواجهه با تماشاگرانی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تماشای آثار نشستند. روح تازه‌ای به کالبد خسته تئاتر ...

|

نظرات کاربران