در حال بارگذاری ...
جواد انصافی، هنرمند پیشکسوت:

جشنواره تئاتر منطقه‌ای، فرصتی برای شناخت آیین‌های بومی است

جواد انصافی، کارگردان و بازیگر پیشکسوت نمایش‌های سنتی، پیشنهاد می‌کند هنرمندان استانی، آثاری با موضوع آداب و آیین‌های بومی خود تولید کنند و آن‌ها را به جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای کشور بیاورند.

به گزارش ایران تئاتر؛ میترا رضائی، بیست‌وهشتمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر کشور، در سومین گام خود، در شهر سمنان با عنوان جشنواره منطقه‌ای راه ابریشم، از 13 تا 17 دی با حضور هنرمندان هشت استان در حال برگزاری است.

با جواد انصافی، بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر، درباره اهمیت جشنواره‌‌های منطقه‌ای و بایدها و نبایدهایش گفت‌و‌گو کرده‌ایم.

جواد انصافی با اشاره به این که جشنواره تئاتر منطقه‌ای از ابتدا نیاز و مطالبه هنرمندان استانی بوده است، از احیا مجدد این رویداد هنری ابراز خرسندی کرد و گفت: «جشنواره‌های تئاتر همیشه از نظر من خوب است و جشنواره منطقه‌ای هم از دیدگاه من یک رویداد مثبت است که موقعیتی فراهم می‌کند تا تعدادی از هنرمند تئاتری سراسر کشور دور هم جمع شوند، نظریات یکدیگر را درباره تئاتر بفهمند، کارهای استان‌های دیگر را ببینند و از نوع فعالیت‌های یکدیگر با خبر شوند.»

او افزود: «یادمان نرود ویژگی جشنواره تئاتر منطقه‌ای این است که همه هنرمندان در یک زمان ثابت مثلا یک هفته‌ای دور هم باشند، با هم نمایش ببینند و بحث و تبادل نظر کنند؛ چون در غیر این صورت اهداف جشنواره محقق نمی‌شود.»

انصافی، همدلی و همراهی را از دیگر نکات مثبت این رویداد دانست و توضیح داد: «در جریان این جشنواره‌ها، هنرمندان حتی می‌توانند در جریان مشکلات و معظلات اجتماعی یکدیگر قرار بگیرند. در جوانی ما هم چنین جشنواره‌هایی بود و به عنوان مثال می‌دیدیم یزد و کرمان آثارشان در مورد کمبود آب است ولی گیلان کمبود آب ندارد.»

این فعال هنرهای نمایشی آیینی سنتی گفت: «هنرمندان استان می‌توانند آثاری با موضوع  آداب و آیین‌های خود تولید کنند و به جشنواره‌های منطقه‌ای بیاورند. نمایش‌های آیینی علاوه بر اینکه فرهنگ مردمان یک منطقه را نشان می‌دهند، پشتوانه‌های غنی فرهنگی و فکری هم دارند. همان سال‌ها از بوشهر نمایشی به جشنواره آمده بود به نام «قلندر خونه» که نوعی عزاداری بوشهری را با تنظیمی زیبا نشان می‌داد، جذابیت بصری و نمایشی بسیار خوبی داشت و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت.»

او اضافه شدن بخش خیابانی به جشنواره تئاتر منطقه‌ای امسال را موجب رونق جشنواره دانست و گفت: «همیشه اجراهای خیابانی، جذب مردمی بیشتری دارند چون در سطح شهر، خیابان‌ها و مکان‌های پر جمعیت اجرا می‌کنند و ارتباط مردمی بهتری می‌گیرند.»

این مدرس تئاتر با اشاره به لزوم برگزاری کارگاه‌های آموزشی، ادامه داد: «من سابقه برگزاری کارگاه‌های آموزشی سیاه‌بازی و دیگر نمایش‌های سنتی را دارم که تا امروز صرفا در جشنواره‌های آیینی و سنتی برگزار شده‌است، در حالی که می‌تواند در آوردگاهی چون جشنواره تئاتر منطقه‌ای هم برگزار شود تا علاقه‌مندان بیشتری بتوانند استفاده کنند.»

جواد انصافی در پایان گفت: «کمبود بودجه در این جشنواره‌ها حرف اول را می‌زند و باعث می‌شود هنرمندان در تعداد نفرات و شیوه اجرا و دکور محدود شوند. امیدوارم شرایطی محیا شود تا هنرمندان استانی بتوانند بدون دغدغه تمام توانایی خود را روی صحنه نشان دهند.»

بیست‌و‌هشتمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر کشور، دی 1402، در استان فارس (پارس)، خراسان رضوی (خاوران)، سمنان (راه ابریشم) و آذربایجان شرقی (سهند) برگزار می‌شود.

برگزیدگان این رویداد هنری‌، به چهل‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر  فجر راه پیدا خواهند کرد.

 
مطالب مرتبط

امیرحسین انصافی مطرح کرد

حضور متفاوت عمو نوروز با استفاده از هوش مصنوعی در تئاتر
امیرحسین انصافی مطرح کرد

حضور متفاوت عمو نوروز با استفاده از هوش مصنوعی در تئاتر

امیرحسین انصافی نویسنده و کارگردان نمایش «هر روز نوروزه» می‌گوید پدر (جواد انصافی) به‌عنوان شخصیت عمو نوروز در نمایش بسیار تاثیرگذار است. نوع تیپی که او در این اجرا دارد با همه اجراهایی که تاکنون داشته‌ است، متفاوت است و به صورت فیزیکی در این نمایش حضور ندارد بلکه با کمک هوش ...

|

استقبال گرم مخاطبان از 22 نمایش‌ صحنه‌ای و خیابانی جشنواره 42

سفر پرتماشاگر «لیلی و مجنون» به تهران
استقبال گرم مخاطبان از 22 نمایش‌ صحنه‌ای و خیابانی جشنواره 42

سفر پرتماشاگر «لیلی و مجنون» به تهران

22 نمایش‌ صحنه‌ای و خیابانی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز یکشنبه هشتم بهمن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در میان استقبال خوب مخاطبان در تالارهای نمایش اجرا شدند. 

|

طراحی و ساخت پروژکتور تئاتر در میبد یزد

طراحی و ساخت پروژکتور تئاتر در میبد یزد

پس از طراحی و تولید دیمر نور تخصصی تئاتر بر پایه تکنولوژی Led در سال گذشته، اکنون طراحی و ساخت دو مدل از پروژکتورهای تئاتر (اسپات و فرزنل) در شهرستان میبد بومی‌سازی شد.

|

نگاهی به نمایش «تاری»

اندامِ معلق
نگاهی به نمایش «تاری»

اندامِ معلق

علیرضا نراقی: اجرا یک اندام است؛ شاید مقاوم و خوشتراش؛ شاید هم نخراشیده و معوج؛ گاه در سلامت و صلابت و اعتماد؛ گاه در بیماری، تزلزل و تردید. اما اندام، اندام است و البته پسند این اندام به سلامت و ...

|

نظرات کاربران