در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

قطار جشنواره‌های استانی به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود

ایران تئاتر_میترا رضائی، قطار برگزاری جشنواره های استانی برای معرفی آثار برگزیده‌شان به جشنواره فجر، کم‌کم به ایستگاه پایانی میرسد اما امیدواریم هیجان و امیدی که به کالبد خسته تئاتر دمیده شده همچنان باقی بماند. تولید و تماشای نمایش حتی در فضای مجازی هم به شیوه‌ای نو ارتباط مخاطب را با تئاتر حفظ می‌کند و هنرمندان را برای خلق اثر امیدوار می‌کند.

هفته گذشته، پذیرش 22 اثر در جشنواره استانی تئاتر آذربایجان شرقی، بیانیه هیات انتخاب آثار سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی فارس«چهارشنبه‌های غم انگیز» و «چگونه بمیرم که مرا دوست داشته باشید» برگزیده جشنواره اروند، درگذشت «رضا نظری» کمدین محبوب گیلانی، معرفی برگزیده های جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری، اهدا تندیس کارگردان برگزیده به سردار سلیمانی در خراسان جنوبی، معرفی «هچل» و «اَرمائیل» به دبیرخانه فجر از خراسان جنوبی، انتشار جدول اجرای نمایش‌های جشنواره تئاتر استانی یزد، آغاز سی و دومین جشنواره تئاتر استان زنجان، «کمین ژاله» و «تکرار پاییز» از قزوین به جشنواره فجر معرفی شدند، ایستگاه داوری سی و یکمین جشنواره تئاتر فارس، انتشار فراخوان جشنواره «مشق سردار» مازندران، تجلیل از برگزیدگان جشنواره تئاتر مازندران، اعلام برگزیدگان جشنواره تئاتر عروسکی «خانگی» تکاب، معرفی برگزیدگان جشنواره استانی تئاترماه- وتار در کردستان، بازدید آنلاین 1304 نفر از سه نمایش اجرا شده در جشنواره تئاتر کردستان، معرفی داوران جشنواره مجازی نمایشنامه‌نویسی رضوی، اعطای احکام داوران سی و دومین جشنواره تئاتر لرستان، اعلام آثار راه یافته به جشنواره تئاتر کوتاه کیش، معرفی هیات داوران و رونمایی از پوستر سی و دومین تئاتر آذربایجان شرقی و معرفی هیئت‌ داوران و اعلام تاریخ جشنواره تئاتر استان خوزستان، بخشی از اخبار مهم استانی را به خود اختصاص دادند.  بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. پیشنهاد می‌کنیم مشروح اخبار را روزانه در  درگاه‌های استانی بخوانید.

 

پذیرش 22 اثر در جشنواره استانی تئاتر آذربایجان شرقی

محورهای این دوره از جشنواره تئاتر استانی شامل فرهنگ و سنن بومی و محلی، جهش تولید (تولید و اشتغال با کالای ایرانی)، کرونا و مقابله با آن ( زندگی در شرایط بحرانی و مقابله با آن – کرونا و آسیب‌های اجتماعی)، فرهنگ ایثار و شهادت، آسیب های اجتماعی(اعتیاد، طلاق، کودکان کار و خیابان و…) و جهانی عاری از جنگ و تروریسم و موضوعات آزاد است. از زمان صدور فراخوان، ۳۱ اثر به دبیرخانه ارسال شده بود که از بین آنها ۲۲ مورد برای داوری انتخاب شد که از بین این تعداد ۲ یا ۳ اثر به جشنواره فجر راه خواهند یافت. سی ودومین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی از 4 دی‌ماه آغاز شده است.

 

بیانیه هیات انتخاب آثار سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی فارس

تئاتر هنری زنده و وابسته به نفس و حضور مخاطب است و دیدن و قضاوت زحمات هنرمندان از روی فیلم کاری دشوار همانند راه رفتن بر لبه تیغ است با این همه هیئت انتخاب آثار طی ۴ روز با دقت نظر بسیار و توجه به تمامی جنبه های مختلف علمی و عملی مورد بررسی قرار داد و در نهایت تعداد ۱۶ اثر در مقایسه با سایر آثار به مرحله نهایی راه یافتند.  با توجه به رویه اکثر جشنواره ها در سال‌های اخیر با هدف کاهش هزینه های بازبینی که گروه های نمایشی را ملزم به ارسال فیلم اثر می نماید ذکر این نکته ضروری است که هنرمندان تئاتر باید بیش از پیش به تصویربرداری و صدابرداری اصولی آثار خود توجه کنند و پیشنهاد میشود در ضبط آثار نمایشی از افراد صاحب تجربه و امکانات مناسب استفاده شود. فقر دانش بازیگری در اکثر آثار و نمایش های سالیان اخیر تئاتر فارس مشاهده میشود که نیازمند بازنگری جدی در زمینه آموزش و بالا بردن سطح دانش و آموزش در گروه های نمایشی است. اصلی ترین وجهه تئاتر ارتباط با مخاطب است هر چند در طی این سالها شاهد پدیده هایی کپی برداری شده ، با استفاده از عناصر جانبی و دوری از بطن تئاتر که بر اساس گفت و گو و ارتباط انسانی بنا شده است هستیم .

 

معرفی هیات داوران و رونمایی از پوستر سی و دومین تئاتر آذربایجان شرقی

دبیرخانه‌ی سی و دومین جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی اسامی داوران جشنواره تئاتر استانی را اعلام کرد. سیروس همتی،عبدالحسین لاله و مینا اکبری ترکیب هیئت داوران سی و دومین جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی را تشکیل خواهند دادآیین رونمایی از پوستر و آغاز جشنواره تئاتر استانی با حضور سرپست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزارشد. با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم همت همگانی برای مقابله با آن، پوستر جشنواره سی و دومین تئاتر استانی نیز با نمادی از ماسک طراحی شده است. جشنواره امسال با گرامیداشت یاد و خاطره دکتر محمد محمدپور مدیرکل فقید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین استاد خسرو پایاب، محمد علیزاده، کامیار شکیبایی و تینا عبدی که در طی چند ماه اخیر درگذشته‌ و اهالی تئاتر استان را سوگوار کرده‌اند، برگزار می‌شود. با توجه به وضعیت موجود جامعه و شیوع بیماری کرونا اجرای عمومی گروه ها با تعهد به بعد از جشنواره موکول خواهد شد و بازبینی و داوری آثار صرفاً از طریق مشاهده فیلم ارسالی صورت می گیرد. به علت شرایط موجود جامعه که متاثر از شیوع بیماری کرونا است و عدم برگزاری جشنواره به‌صورت حضوری بنا به نظر هیئت داوران به گروه های منتخب تا سقف ۸۰ میلیون ریال کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

 

«چهارشنبه‌های غم انگیز» و «چگونه بمیرم که مرا دوست داشته باشید» برگزیده جشنواره اروند

آئین پایانی این جشنواره با اعلام نفرات برگزیده در حالی به کار خود پایان داد که به دلیل همه گیری بیماری کرونا ویروس بدون تماشگر و تنها با حضور گروه های شرکت کننده ، دبیر سی و نهمین جشنواره فجر، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مسئولین فرهنگی منطقه از جمله معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند و مدیرتوسعه فرهنگی هنری این سازمان، هیأت داوران و دبیر چهارمین جشنواره استانی تئاتر منطقه آزاد اروند، برگزار شد. دو نمایش صحنه ای «چهارشنبه های غم انگیز» به کارگردانی ندا اعتمادی کیا و «چگونه بمیرم که مرا دوست داشته باشید» به کارگردانی پژمان مهراب پور، از منطقه آزاد اروند به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند. چهارمین جشنواره استانی تئاتر منطقه آزاد اروند با گرامی داشت به نام و یاد مرحوم استاد «علی غلامی» مزین شده بود .

 

درگذشت «رضا نظری» کمدین محبوب گیلانی

 رضا نظری هنرمند طنزپرداز گیلانی دارفانی را وداع گفت. نظری متولد شهرستان انزلی بود و در ماه‌های گذشته به دلیل بیماری سختی که داشت، در بیمارستان توس تهران بستری و تحت مراقبت قرار گرفته بود.«رضا نظری» متولد ۹ تیر ماه ۱۳۵۵ در شهرستان انزلی بود و در رشته مدیریت خدمات بندری تحصیل کرده است. وی از سال هفتاد با نمایش «سفر» وارد عرصه بازیگری شد. وی در ادامه در نمایش‌هایی همچون نخاله‌های دلباخته، دزدان ناشی، شب نشینی در گورستان، من فیروز ۲۵ سال دارد، تموم حرفات دروغ بود، این چند پدر ۱ و ۲ و جنجالی‌های ۲ ایفای نقش کرد.

 

«پابرهنه، لخت، قلبی در مشت» و «ضیافت پنالتی ها» برگزیده جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری

دراختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری که بعد از ظهر پنج شنبه ساعت ۱۶ با حضور کارگردانان نمایش ها داوران جشنواره و عوامل اجرایی برگزار شد، برگزیدگان این دوره از جشنواره استانی و گروه های نمایشی معرفی شده به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجرمعرفی شدند از بین 7 گروه نمایشی راه یافته به مرحله مسابقه ی سی و دومین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری ، براساس رای هیات داوران متشکل از نادر برهانی مرند، عباس جمالی و سعید زارع برگزیدگان بخش های مختلف معرفی شدند. هیات داوران از میان آثار راه یافته به سی و دومین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری بدون اولویت ، دو اثر نمایشی « پابرهنه، لخت، قلبی در مشت» و «ضیافت پنالتی ها»  را برای بررسی به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی می نماید. سی و دومین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری  از 1 الی 4 دی ماه 1399 در شهرکرد برگزار شد و مخاطبین نمایش ها و اختتامیه جشنواره را از طریق فضایی مجازی دنبال کردند.

 

اهدا تندیس کارگردان برگزیده به سردار سلیمانی در خراسان جنوبی

میثم صدرا کارگردان نمایش اَرمائیل (شفق) که در چهاردهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی به عنوان کارگردان برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شد، تندیس و لوح تقدیر خود را در این جشنواره به تقدیم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید محسن فخری اهدا کرد. با رای هیئت داوران در بخش کارگردانی، میثم صدرا و حمید سبزواری برای نمایش «اَرمائیل» و معین قوی برای نمایش «هچل» مشترکا به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

 

معرفی هیئت‌ داوران و اعلام تاریخ جشنواره تئاتر استان خوزستان

طی احکامی جداگانه کیومرث مرادی، مائده طهاسبی، سعید بهنام خانیکی، گلبرگ ابوترابیان و وحید نفر به‌ عنوان هیئت‌ داوران سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان منصوب شدند. با توجه به برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان به صورت مجازی و انجام مراحل نهایی فنی سایت سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان، این دوره از جشنواره طی روزهای 4 تا 6 دی ماه 99 برگزار میشود. فیلم آثار راه یافته به سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان از طریق سایت جشنواره به آدرس www.t4soo.com  طی روزهای پنج شنبه 4 دی ماه و جمعه 5 دی ماه برای عموم مخاطبان به نمایش گذاشته خواهد شد و مراسم اختتامیه جشنواره نیز روز شنبه 6 دی ماه 99 از طریق سایت جشنواره قابل دیدن خواهد بود. سی و دومین جشنواره تئاتر خوزستان به دبیری آرش سهرابی از چهارم تا ششم دی ماه 99 به صورت مجازی و از سایت جشنواره به آدرس www.t4soo.com  در سطح استان خوزستان برگزار می‌شود و در پایان این جشنواره ۲ اثر بر اساس رای هیات داوران به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی می‌شوند.

 

معرفی «هچل» و «اَرمائیل» به دبیرخانه فجر از خراسان جنوبی

دراختتامیه چهاردهمین جشنواره استانی تئاتر خراسان جنوبی که بعد از ظهر دوشنبه ساعت 14:30 با حضور نمایندگان گروه ها، برگزیدگان و عوامل اجرایی برگزار شد، برگزیدگان این جشنواره و گروه های نمایشی معرفی شده به دبیرخانه ی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجرمعرفی شدند. پس از تقدیر از هیات داوران این جشنواره امیر دژاکام، اتابک نادری و بهرام ابراهیمی و تقدیر از هیات انتخاب آثار این جشنواره احمد عابدی، رضا عبدالهی، مسعود رونقی، حمید رضا سالمی و سید محمد حسین خراشادی زاده برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند. هیات داوران از میان آثار راه یافته به چهاردهمین دوره از جشنواره تئاتر استان خراسان جنوبی بدون اولویت ، دو اثر نمایشی «هچل» و «اَرمائیل» را برای بررسی به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی می نماید. در راستای حمایت از تلاش کادر درمان استان و جلوگیری از اجتماع و انتقال ویروس کرونا، اختتامیه با حضور نمایندگان گروه ها، برگزیدگان و عوامل اجرایی و با پخش زنده در فضای مجازی از طریق صفحه اینستاگرامی جشنواره (birjang.theater ) صورت گرفت.

 

انتشار جدول اجرای نمایش‌های جشنواره تئاتر استانی یزد

۶ اثر راه یافته به مرحله ی داوری و نهایی این دوره از جشنواره تئاتر استانی یزد از روز چهارشنبه سوم دی ماه ۱۳۹۹ با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. 6 اثر راه یافته به مرحله ی داوری و نهایی این دوره از جشنواره تئاتر استانی یزد از روز  چهارشنبه سوم شروع میشود. نمایش ها بدون حضور تماشاچی اجرا می‌شود. تمامی اجراها طبق ساعت های مشخص شده از طریق راه های ارتباطی مشخص شده از سوی کمیته روابط عمومی جشنواره، پخش خواهد شد و علاقه مندان می توانند تمامی نمایش ها را در زمان های مشخص شده به تماشا بنشینند. آیین اختتامیه جشنواره بیست و نهم عصر روز جمعه پنجم دی ماه برگزار خواهد شد.

 

آغاز سی و دومین جشنواره تئاتر استان زنجان

جشنواره سی و دوم تئاتر استان زنجان‌با اکران ۴ فیلم آغاز به کار کرد. آثار پذیرفته شده در سی و دومین جشنواره تئاتر استان زنجان باز تولید نمایش‌های سال‌های قبل است که ۲ الی ۵ دی ماه ۹۹ به دبیری حسین نجفی  در قالب این جشنواره به رقابت خواهند پرداخت. این جشنواره که با حضور ۱۲ اثر برگزار میشود به پاس زحمات کادر درمان و ارج نهادن به تلاش‌های بی وقفه این عزیزان به‌صورت پخش فیلم تئاتر آثار رسیده به دبیر خانه برگزار خواهد شد .جشنواره سی و دوم تئاتر استان زنجان ۲ الی ۵ دی ماه با دبیری حسین نجفی در تالار هنر فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان برگزار خواهد شد.

 

معرفی «کمین ژاله» و «تکرار پاییز» از قزوین به جشنواره فجر 

  بیست و دومین جشنواره تئاتر استانی قزوین با معرفی دو نمایش به دبیری محمد حسین اسماعیلی و  داوری علی هوشمند ، نادر میرزایی و حسن حسامی به کار خود پایان داد. در این جشنواره 9 نمایش حضور داشتند و نمایش ها به صورت پخش فیلم  با حضور داور و  کارگردان های نمایش در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد قزوین برگزار شد. هیئت داوران دو نمایش «کمین ژاله » به نویسندگی و کارگردانی حامد مکملی از گروه تئاتر نگاه نو و «تکرار پاییز» به نویسندگی نگار نادری و کارگردانی مرتضی نادیفر از گروه تئاتر هنر معاصر را برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر به اداره کل هنرهای نمایشی معرفی کردند. داوران این دوره از جشنواره تئاتر قزوین علی هوشمند ، نادر میرزایی و حسن حسامی بودند. بیست و دومین جشنواره تئاتر استانی قزوین به دبیری محمد حسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین  1 و 2 دی ماه1399 در مجتمع فرهنگی هنری ارشا قزوین و به صورت پخش فیلم برگزار شد.

 

ایستگاه داوری سی و یکمین جشنواره تئاتر فارس

۴ دی ماه داوری جشنواره استانی فارس آغاز شد. جشنواره تئاتر استانی فارس یکی از قدیمی ترین و پر شورترین جشنواره های هنری فارس است که امسال سی و یکمین دوره آن در حال برگزاری است و به دلیل وضعیت قرمز در اکثر مناطق استان فارس جشنواره امسال بصورت مجازی میزبان گروه های نمایشی استان فارس بوده است .هیات انتخاب آثار متشکل از : منوچهر محسنی، جمشید طاهریان، مجتبی حسینی قیری، سیامک کمالی و همچنین فخری امامی ، مهری منصوری و بصیرت اکبری بازبین های جشنواره و نوید جعفری به عنوان ناظر بازبینی که با دقت نظر ۳۵ اثر ارسالی را مشاهده کردند. زاوش تقوایی، حسین قهرمانی ، دانیال نفریان و سعید رضا خوش شانس به عنوان داور نهایی و نوید جعفری از هنرمندان با سابقه تئاتر به عنوان ناظر در هیأت داوری حضور دارند که از حضور ایشان قدردانی می کنیم. سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی فارس پس از داوری ۱۵ اثر راه یافته به بخش نهایی در روز پنجشنبه ۴ دی ماه با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.

 

انتشار فراخوان جشنواره «مشق سردار» مازندران

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی محمودآباد با همکاری اداره آموزش و پرورش , بسیج رسانه, بسیج ورزشکاران , بسیج هنرمندان , انجمن هنرهای نمایشی و پایگاه مقاومت بسیج ولایت فقیه محمودآباد به مناسبت سالگرد شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ ایثار و شهادت و نیز ترویج مکتب شهید سلیمانی در این قشر جشنواره مشق سردار را برگزار می‌کند. این جشنواره شامل خوانش و اجرای 1 دقیقه ای از دلنوشته و یا مونولوگ (تک گویی ) در مورد رشادت ها و فداکاریهای سردار سلیمانی می باشد. شرکت کننده گان می بایست آثار خود را به صورت یک ویدئو ( به صورت افقی) در مدت زمان 1 دقیقه با موضوعات ذیل ضبط و به شماره واتساپ دبیرخانه ارسال نمایند: من هم قاسم سلیمانی ام، انتقام سخت از قاتلین سردار، دلگویه و دلنوشته ای برای سردار سلیمانی، بخش های جشنواره، این جشنواره در 3 بخش و رده سنی 7 و 8 سال، 9 تا 12 سال،13 تا 16 سال برگزار خواهد شد

 

تجلیل از برگزیدگان جشنواره تئاتر مازندران

سی و دومین جشنواره تئاتر مازندران به منظور انتخاب نمایش برگزیده جهت حضور در مرحله انتخاب جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سوم آذر ماه سال جاری برگزار شد. در پی اعلام فراخوان به گروه‌های نمایشی، تعداد ٢٢ اثر تا پایان روز ١۵ آبان ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید. آثار ارسالی طی ۴روز کاری با حضور ۵ داور به عنوان هیئت انتخاب جشنواره متشکل از یوسف فخرایی، صفرعلی اوجانی، حسن میرزایی، محسن اردشیر و خانم محبوبه ارمیانی از تاریخ ١٧ لغایت ٢٠ آبان ماه سال جاری مورد بازبینی قرار گرفت و هیئت داوران مرحله مقدماتی، آراء خود را با اعلام راهیابی ۴ نمایش برتر به مرحله نهایی اعلام نمودند .پس از اتمام محدودیت های اعلام شده از سوی ستاد کرونا و در آینده نزدیک با برگزاری آئین اختتامیه از برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره اعم از کارگردانی، نمایشنامه نویسی ، بازیگری زن و مرد، طراحی صحنه، طراحی لباس، موسیقی، آموزشگاه‌های برتر تئاتر و عوامل اجرایی با اهدا لوح تقدیر، تندیس و جوایز نقدی، تجلیل و قدردانی خواهد شد.

 

اعلام برگزیدگان جشنواره تئاتر عروسکی «خانگی» تکاب

نخستین جشنواره تئاتر عروسکی«خانگی» با محوریت کرونا و زدن ماسک در شهرستان تکاب به کار خود پایان داد. از مجموع یازده اثر ارسال شده به دبیرخانه جشنواره ۳ اثر توسط هیئت داوران به عنوان آثار برتر انتخاب و معرفی شدند. پس از به پایان رسیدن مهلت ارسال آثار در مورخ ۳۰ آبان ماه با توجه به در خواست علاقمندان این مهلت تا تاریخ ۱۰ آذرماه تمدید شد. در مجموع ۱۱ اثر به دبیر خانه جشنواره ارسال شد، آثار رسیده به اولین جشنواره تئاتر عروسکی شهرستان تکاب با موضوع کرونا و با محوریت زدن ماسک بودههیئت داوران جشنواره پس مشاهده ی فیلم تمامی  آثار سه اثر را به عنوان برگزیده انتخاب کردند.

 

معرفی برگزیدگان جشنواره استانی تئاتر ماه- وتار در کردستان 

آیین اختتامیه دومین جشنواره استانی تئاترماه با عنوان وتار در کردستان با حضور مسئولان و هنرمندان  در محل سینما آزادی بیجار با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. جشنواره استانی تئاتر ماه – وتار به صورت سالیانه توسط حوزه هنری کردستان در بیجار برگزار می گردد و در دوره دوم که فراخوان آن بهمن ماه سال 1398 اعلام گردید تعداد 17 اثر آمادگی خود را جهت حضور در جشنواره اعلام کردند و بازبینان جشنواره متشکل از "مدیا ذاکری" ، " صابر نیک بخت" و " فریدون حامدی " اسفند ماه سال 98 به صورت حضوری بازبینی آثار را به انجام رساندند و در نهایت 8 اثر را به مرحله نهایی معرفی کردند. بدلیل شرایط حاکم برکشور ناشی از شیوع کرونا علی رغم به تعویق انداختن زمان برگزاری به امید بهبود شرایط فراهم نگردید و در نهایت به احترام گروه های شرکت کننده و قدردانی از تلاش این عزیزان و جلوگیری از تعطیلی چرخ تئاتر این جشنواره به شکل غیر حضوری و از طرق بازبینی فیلم صورت گرفت

 

بازدید آنلاین 1304 نفر از سه نمایش اجرا شده در جشنواره تئاتر کردستان

۱۳۰۴ نفر سه نمایش اجرا شده در سی و یکمین جشنواره تئاتر کردستان را آنلاین تماشا کردند. در صبح اولین روز اجرای نمایش های سی و یکمین جشنواره تئاتر استان کردستان 1304 نفر بصورت آنلاین از طریق تلویزیون اینترنتی کوردمی از سه نمایش اجرا شده بازدید و به تماشای نمایش های این جشنواره نشستند. 1304 نفر بازدیدکننده به ترتیب از نمایش «یک زندگی بهتر» 661 نفر و نمایش« خوکدانی» 289 نفر و نمایش «نیمه پنهان» 354 نفر از طریق تلویزیون اینترنتی کوردمی بازدید و نمایش ها را دیده اند. با توجه به اطلاع رسانی مناسب و همه جانبه در فضای مجازی و با وجود اینکه برای اولین بار نمایش ها تئاتر استانی بصورت فیلم از طریق فضای مجازی پخش، همه نمایش های حاضر در جشنواره از طریق تلویزیون اینترنتی کوردمی بصورت آنلاین با کیفیت مناسب به سمع ونظر علاقمندان به نمایش های صحنه ای رسید.

 

معرفی داوران جشنواره مجازی نمایشنامه‌نویسی رضوی

سیدجواد اشکذری دبیر اولین جشنواره و کارگاه مجازی نمایشنامه‌نویسی رضوی داوران این دوره را معرفی کرد. دکتر قطب‌الدین صادقی، نصرالله قادری دکتر سعید اسدی، شهرام کرمی و نادر برهانی‌مرند به‌عنوان هیئت داوران اولین جشنواره و کارگاه مجازی نمایشنامه‌نویسی رضوی انتخاب شدند  و نتایج داوری در دی‌ماه امسال اعلام خواهد شد. از میان ۸۰ طرح رسیده به دبیرخانه، ۱۲ طرح در دو بخش اقتباسی و آزاد توسط هیئت انتخاب معرفی شدند. این آثار در سه گروه مجازی با حضور و راهنمایی دکتر قطب‌الدین صادقی، نصرالله قادری و نادر برهانی‌مرند از اساتید مطرح تئاتر کشور، به نمایشنامه تبدیل شدندآثار برگزیده در قالب کتاب منتشر خواهد شد. جشنواره ملی و کارگاه مجازی نمایشنامه‌نویسی رضوی با همت بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) و با دبیری سید جواد اشکذری در نیمه دوم سال99 برگزار می‌شود.

 

اعطای احکام داوران سی و دومین جشنواره تئاتر لرستان

مدیرکل مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان احکام داوران سی و دومین جشنواره تئاتر استان لرستان را اعطا کرد. سی و دومین جشنواره تئاتر استان لرستان به احترام مدافعان سلامت و پرستاران و پزشکانی که در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا هستند، به نام این عزیزان و همچنین هنرمند و استاد فقید هنرهای نمایشی استان، استاد ملایری برگزار می‌شود. این دوره جشنواره به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد و آثار برگزیده، به انتخاب هیات داوران به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر معرفی می شونددر پایان این مراسم احکام داوران سی و دومین جشنواره تئاتر استان لرستان قرائت و ااعطا شد که بر این اساس نصرت الله مسعودی، سید سیامک موسوی اسد زاده، محمد رضا عبداللهی فرد، فرزاد زیدی نژاد و امین ابراهیمی وظیفه داوری این دوره از جشنواره را بر عهده خواهند داشت. سی و دومین جشنواره تئاتر استان لرستان به صورت مجازی برگزارخواهد شد.

 

اعلام آثار راه یافته به جشنواره تئاتر کوتاه کیش

۱۴ اثر به بخش مسابقه جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش راه یافتند. رضا مهدی زاده، داوود بنی اردلان و سیما تیرانداز به عنوان «داوران مرحله انتخاب آثار» و عبدالرضا شیبانی به عنوان «قائم مقام جشنواره و ناظر بر داوری» سومین دوره جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش انتخاب شدند. تعداد ۲۶۴ اثر توسط دبیرخانه جشنواره دریافت شد که پس از بررسی تمامی آثار ۸ نمایش دربخش ساحلی و ۶ نمایش در بخش کافه ای بدون الویت معرفی شدند. تاریخ برگزاری جشنواره متعاقبا اعلام می‌گردد.
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استان‌ها برگزاری جشنواره‌های موضوعی و ملی را از سر گرفتند
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استان‌ها برگزاری جشنواره‌های موضوعی و ملی را از سر گرفتند

ایران تئاتر_میترا رضایی:در هفته‌ای که گذشت استان‌ها برگزاری جشنواره های ملی و منطقه‌ای خود را از سر گرفتند که تا پیش از پایان سال به سرانجام برسند. در شرایط کرونایی یکی از مهم‌ترین اقداماتی که چراغ تئاتر را روشن نگه داشته است همین برگزاری جشنواره‌ها است که در استان‌ها از ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

یک هفته پرتحرک برای تئاتر مازندران
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

یک هفته پرتحرک برای تئاتر مازندران

در هفته گذشته نشست هم افزایی با گروهای نمایشی استان‌ها با حضور قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی کشور به همراه حسن رونده مدیر امور هماهنگی استان های اداره کل هنرهای نمایشی در استان مازندران برگزار شد .

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات آموزشی در تئاتر استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات آموزشی در تئاتر استان‌ها

ایران تئاتر : در هفته‌ای که گذشت با توجه به ادامه تعطیلی تئاتر و شرایط کرونایی به نظر می‌رسید فعالیت های نمایشی از نفس بیفتند اما ایطور نشد و تئاتر در استان‌ها با رویکردی آموزش محور و برگزاری جشنواره ها، کلاس‌های آموزشی و انتشار مجموعه نمایشنامه جریان دارد.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره

در هفته‌ای که گذشت در تئاتر استان‌ها شاهد پرداخت به اقدامات بنیادی بودیم. انتشار کتاب و افتتاح و مرمت سالن‌های نمایش اقداماتی است که می‌تواند گام موثری در رشد و اعتلای تئاتر باشد و در روزهای پسا جشنواره با انرژِی و نگیزه بالا در استان‌ها در حال انجام است.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

دهمین انتخابات استانی و جدیت در فعالیت انجمن ها
خوزستان درد مشترک هنرمندان ایران
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

دهمین انتخابات استانی و جدیت در فعالیت انجمن ها
خوزستان درد مشترک هنرمندان ایران

در هفته‌ای که گذشت رویدادهای تئاتری در کشور ادامه داشت و همچنین برگزاری انتخابات با شیوه‌نامه جدید در دهمین استان برگزار شد اما همراهی و همدلی هنرمندان سراسر کشور برای حمایت از بحران بی‌آبی به وجود آمده در خوزستان پررنگ ترین رویداد هفته گذشته بود

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری انتخابات انجمن هنرهای نمایشی در 3 استان
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری انتخابات انجمن هنرهای نمایشی در 3 استان

در هفته‌ای که گذشت در کنار برگزاری دو جشنواره مهم در خطه جنوبی کشور، سه استان نیز انتخابات اعضا انجمن هنرهای نمایشی خود را بر اساس شیوه‌نامه جدید برگزار کردند تا نیرویی تازه برای برنامه ریزی‌ها و رونق تئاتر در شهرستان‌ها آماده شوند

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نگاه استان‌ها به زیرساخت‌های تئاتری
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نگاه استان‌ها به زیرساخت‌های تئاتری

در هفته‌ای که گذشت دو نمایش از استان‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی درخشید و با توجه به تعطیلی تماشاخانه‌ها مسئولان تئاتر استان‌ها تمرکر فعالیت‌هایشان را بر زیرساخت‌های تئاتر، برگزاری جشنواره‌ها و ساخت و تجهییز سالن‌های نمایش گذاشتند تا بستر تئاتر زنده و سالم بماند.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری آخرین جشنواره‌های استانی در سالی که گذشت
درخواست روسای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌ها برای تعیین حریم تئاترشهر
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری آخرین جشنواره‌های استانی در سالی که گذشت
درخواست روسای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌ها برای تعیین حریم تئاترشهر

در هفته‌ای که گذشت و مقارن بود با روزهای پایانی سال، استان‌ها جشنواره‌های باقیمانده سال 1399 را نیز برگزار کردند. سالی که گذشت برای همه اهالی تئاتر سال سختی بود و شاید برای هنرمندان شهرستانی که همواره از امکانات کم‌تری برخوردار هستند سخت‌تر . ولی هنرمندان از پای ننشستند و تا ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیاتی نو در تئاتر استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیاتی نو در تئاتر استان‌ها

ایران تئاتر_میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با درخشش بسیاری از هنرمندان شهرستانی به کار خود پایان داد. برگزاری حضوری این جشنواره و مواجهه با تماشاگرانی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تماشای آثار نشستند. روح تازه‌ای به کالبد خسته تئاتر ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

گسترش نهضت نمایشنامه‌نویسی در کشور
رونمایی پوستر یک نمایش در بیت امام جمعه
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

گسترش نهضت نمایشنامه‌نویسی در کشور
رونمایی پوستر یک نمایش در بیت امام جمعه

ایران تئاتر : در هفته‌ای که گذشت مدیرکل هنرهای نمایشی به شهرستان یاسوج در کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و در نشست‌های صمیمانه‌ای که برگزار شد، بر اهمیت توجه به نمایشنامه‌نویسی تاکید کرد و با این اهتمام و پیگیری به زودی شاهد تولید نمایشنامه‌هایی ارزشمند در سطح کشور خواهیم ...

|

نظرات کاربران